Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Медичним працівникам

У регіонах вчаться аналізувати мережу медзакладів

4 лютого 2019
1941

Як аналізувати госпітальну мережу та визначити багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування, управлінці та медики дізнаються на спеціальних семінарах. Там учасники ознайомилися з новими підходами, які розробили експерти Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Майже у всіх областях України сформовані госпітальні округи та госпітальні ради. Наступне важливе завдання кожного госпітального округу — проаналізувати мережу медичних закладів та визначити перспективні закладів охорони здоров’я — лікарні інтенсивного лікування. У таких закладах має бути відповідне обладнання і персонал. Відтак лікарні інтенсивного лікування забезпечать діагностику та лікування широкого кола невідкладних станів у стаціонарних умовах у цілодобовому режимі.

«У більшості закладів охорони здоров’я немає достатніх спроможностей для надання якісної медичної допомоги вторинного рівня. Це стосується обладнання, кадрів, інфраструктури. Без структурних та системних змін у розвитку мережі закладів охорони здоров’я бюджетні кошти будуть і далі витрачатися неефективно, ресурси розподілятися нераціонально. У результаті це спричинятиме дефіцит якісних медичних послуг на місцевому рівні. Визначення лікарень інтенсивного лікування та формування національного стратегічного плану зробить серйозний внесок у вирішення цих проблем», — зазначила Юлія Соколовська, старший радник/керівник напряму зі стратегії, забезпечення прозорості та eHealth, Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

З листопада 2018 по січень 2019 року семінари пройшли у 9-ти областях України, де сформовані госпітальні округи: Кіровоградська, Житомирська, Чернігівська, Вінницька, Хмельницька, Чернівецька, Одеська, Херсонська та Львівська області.

Під час семінарів-нарад управлінцям системи охорони здоров’я та медикам презентували Методологію визначення багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування. Методологію розроблена й апробована на базі Чортківського госпітального округу на Тернопільщині. Інструмент дозволяє на базі наявних даних провести об’єктивний аналіз госпітальної мережі на рівні госпітального округу та на рівні області, запропонувати варіанти рішень щодо визначення лікарень інтенсивного лікування з урахуванням потужності наявних лікарень і територіальної доступності населення до них.

«Для того, щоб прийняти виважене рішення і визначити перспективні лікарні інтенсивного лікування на місцевому рівні, необхідно провести різнобічний та об’єктивний аналіз. Це дозволяє зробити Методологія. Вона враховує як поточну потужність лікарень, ефективність їх функціонування, затребуваність відповідних медичних послуг населенням, так і територіальну доступність послуг для населення», — розповіла Наталія Кириченко, експерт Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Під час семінарів у Одеській і Херсонській областях у січні 2019 року представники обласної медичної спільноти обговорили можливі ризики та необхідні кроки для власної госпітальної мережі, отримали практичний інструмент і підготуватися до майбутніх змін в охороні здоров’я.

«Методологія визначення лікарень інтенсивного лікування дуже корисна для фахівців у сфері охорони здоров'я області. Цей підхід дозволить провести об'єктивну оцінку й аналіз мережі медзакладів, визначити лікарні інтенсивного лікування у межах госпітального округу й розмістити їх найбільш вдало з точки зору територіальної доступності. Дуже корисною для нас була інформація щодо юридичних аспектів функціонування лікарень в межах госпітального округу», — зазначила заступник директора Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА Ліна Бондарєва.

Представники областей-учасників семінарів отримали Методологію разом з інструментом експрес-оцінки лікарень та картування територіальної доступності. На рівні 9 областей у 2019 році експерти Проекту допоможуть проаналізувати госпітальної мережі відповідно до Методології за підтримки Проекту.

Нагадаємо, що в Україні створення госпітальних округів розпочалося у 2017. Пропозиції щодо створення госпітальних округів розроблялися на місцях, аби зробити медичні послуги більш доступними та безпечними для людей. Наразі госпітальні округи визначені у 23 областях України та місті Києві. У багатьох округах вже створені госпітальні ради. Ці дорадчі органи визначають проблемні питання, розробляють пропозиції та рекомендації, як реалізувати державну політику у сфері охорони здоров’я та організувати  доступ до медичної допомоги мешканцям у межах госпітального округу.


 

Читайте також